top of page

Somatic Coaching: Odblokuj potencjał swojego ciała i umysłu

W dzisiejszym szybkim świecie, wiele z nas zmaga się z stresem, brakiem pewności siebie i poczuciem braku kierunku. Często szukamy rozwiązań na zewnątrz, poszukując szybkich poprawek lub polegając na innych osobach, aby nas prowadziły. Ale co byś powiedziała, gdyby okazało się, że klucz do odblokowania twojego pełnego potencjału leży wewnątrz Ciebie?


To właśnie somatic coaching, ma na celu integrować ciało, umysł i emocje, aby osiągnąć pełniejsze, bardziej autentyczne życie. Somatic coaching rozumie, że nasze ciało nie jest jedynie narzędziem wykonawczym, ale również nośnikiem mądrości i wiedzy, które mogą prowadzić nas do osobistego wzrostu i transformacji.


Słowo "somatic" odnosi się do fizycznego ciała.

Somatic coaching pomaga ludziom zdobyć wgląd poprzez:

 1. skoncentrowanie się i śledzenie swoich fizycznych doznań oraz

 2. emocji, percepcji i doświadczeń.

Somatics to termin używany w pracy terapeutycznej, która obejmuje ciało. Słowo "somatic" wskazuje, że podejście oparte jest na somie, czyli "fizycznym ciele postrzeganym od wewnątrz". Ciało posiada ogromną mądrość, która wykracza poza umysł, ze względu na swoje połączenie z układem nerwowym.

Techniki somatyczne mogą być stosowane w coachingu, terapii, pracy z ciałem, psychoterapii, tańcu lub praktykach duchowych.

Ale czym dokładnie jest somatic coaching?


To podejście, które skupia się na świadomości ciała i eksplorowaniu sygnałów, które nasze ciało przekazuje nam na codzień. Somatic coaching wykorzystuje techniki z zakresu medytacji, oddechu, ruchu i wizualizacji, aby pomóc nam odblokować zamrożone energie, rozpoznać nasze nawyki i przekonania oraz zwiększyć naszą samoświadomość.

Somatic coaching może pomóc w różnych obszarach życia. Jeśli czujesz się przytłoczony stresem i niepokojem, trening somatyczny może pomóc ci zregenerować się, odzyskać równowagę i lepiej radzić sobie z trudnościami.


Może również wspomóc rozwój osobisty i duchowy, umożliwiając ci odkrycie swoich prawdziwych pragnień i celów.

Jednym z głównych obszarów, w którym somatic coaching znajduje zastosowanie, jest leadership i rozwój zawodowy. Poprzez pogłębione zrozumienie swojego ciała i emocji, możesz stać się bardziej świadomym i autentycznym liderem.


Somatic coaching pomaga również w budowaniu zdrowych relacji, zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Poprzez rozwijanie empatii, świadomego słuchania i komunikacji ciała, możemy budować lepsze zrozumienie i więź z innymi.

Nie zapominajmy również o znaczeniu somatic coachingu w kontekście zdrowia i dobrostanu. Często ignorujemy sygnały, które wysyła nam nasze ciało, i nie słuchamy jego potrzeb. Somatic coaching uczy nas, jak być bardziej obecnym w swoim ciele i dbać o niego w sposób holistyczny. Poprzez świadome odżywianie, regularną aktywność fizyczną i dbanie o równowagę między pracą a odpoczynkiem, możemy zwiększyć naszą energię i witalność.

Somatic coaching to nie tylko kolejna metoda, ale prawdziwa filozofia życia, która podkreśla znaczenie świadomego kontaktu z naszym ciałem i rozwijania pełni naszego potencjału.


Daje nam narzędzia, aby stać się kreatorami naszego własnego życia, zamiast biernie reagować na to, co się wokół nas dzieje.

Dlatego, jeśli czujesz, że potrzebujesz zmiany, jeśli pragniesz głębszego zrozumienia siebie i lepszego kontaktu z innymi, somatic coaching może być dla Ciebie. To zaproszenie do podróży odkrywania siebie, doświadczania autentyczności i odblokowywania pełnego potencjału twojego ciała i umysłu.


Poznaj tajemnicę somatic coacha: odkrywanie mądrości ciała


Ciało posiada niesamowitą mądrość, często wyprzedzającą nasz umysł w przetwarzaniu informacji. A co jeśli powiem Ci, że somatic coach potrafi przyspieszyć ten proces i pomóc Ci wydobyć tę wewnętrzną mądrość?


Somatic coach jest jak przewodnik, którzy pomoże Ci nawiązać kontakt z własnym ciałem i dotrzeć do rdzenia problemów związanych z mindsetem, wzorcami, przekonaniami czy innymi obszarami, w których czujesz się uwięziona.


Dlaczego ciało jest tak ważne?


Ponieważ nasze ciało często posiada informacje, których nasz umysł jeszcze nie dostrzegł lub nie przetworzył.


Jak to się odbywa?


Somatic coach uczy Cię słuchać wewnętrznych sygnałów, które ciało wysyła. Te fizyczne odczucia są kluczem do wydobycia mądrości, przekazów lub wspomnień, które tkwią w naszym wnętrzu.


To podejście koncentruje się na połączeniu umysł-ciało i wykorzystuje odczucia fizyczne do oddziaływania na układ nerwowy, poprawy oddychania oraz zwiększenia świadomości emocji i doznań klientów. Podczas sesji klienci nawiązują nowe połączenia neuronowe i wychodzą z poszerzoną świadomością.

Korzyści wynikające z tego podejścia to: jasność umysłu, wewnętrzny spokój i równowaga, oraz większa zdolność do relaksu i radzenia sobie ze stresem.


Może to brzmieć jak magiczne zaklęcie, ale odpowiedzi na wiele pytań, kryje się w naszym ciele. Zadaniem somatic coacha jest pomóc Ci zrozumieć te subtelne sygnały i przetłumaczyć je na język zrozumiały dla umysłu. Dzięki temu możesz nagle uświadomić sobie pewne przekonania, zobaczyć wzorce, które Cię ograniczają, lub odkryć wcześniej zapomniane wspomnienia.


Wizyta u somatic coacha to nic innego jak fascynująca podróż odkrywania siebie. To szansa na odblokowanie potencjału, który tkwi w naszym ciele. Somatic coaching to zatem klucz do odkrywania tajemnic i mądrości, które czekają na nas w naszych własnych wnętrzach.


Jak wygląda sesja somatic coachingu?


Przykładowy przebieg sesji:

 • Krótkie ćwiczenie, które pomaga się zakorzenić i uspokoić umysł, aby być obecnym.

 • Określenie intencji lub celu sesji.

 • Identyfikacja pierwszego kroku, który jest niezbędny do osiągnięcia tej intencji.

W zależności od intencji, sesja somatyczna może przybrać różne formy. Oto kilka możliwości...

 • Pomoc klientom w zidentyfikowaniu obszarów, w których odczuwają największe pobudzenie w ciele i wykorzystanie różnych ćwiczeń do wydobycia ukrytej mądrości i rozwiązania.

 • Wykorzystanie oddechu, ruchu lub dźwięku w celu uwolnienia energii lub przemieszczenia zablokowanej energii.

 • Praca z wewnętrznym dzieckiem, medytacja, wizualizacja, korzystanie z emocjonalnych zasobów.

I wiele więcej.


Na koniec sesji somatycznej zawsze pozostawiam czas na dyskusję oraz omówienie sugerowanych działań dla klienta. Uwielbiam pytać, jak się czują, jakie mają pytania i jakie doświadczenia przeżyli. Następnie pytam, czy mogę im odzwierciedlić moje własne spostrzeżenia. Na koniec wspominam o wszystkim, co powiedzieli, aby upewnić się, że zapamiętają istotne informacje.

Lubię sugerować też działania do wykonania pomiędzy sesjami, pomaga to w integracji tego, nad czym właśnie pracowaliśmy. Może to obejmować prowadzenie dziennika, ustanawianie granic, medytację, wizualizację, planowanie biznesowe i wiele więcej. Oto kilka opcjonalnych pomysłów na zadania domowe i działania:

 • Dodanie nowej codziennej afirmacji

 • Prowadzenie dziennika

 • Optymalizacja harmonogramu pracy pod kątem kreatywności

- - -

Chciałabyś umówić się na sesje somatic coachingu?

Napisz do mnie kontakt@donaole.com lub umów się na krótką konsultację, gdzie będziesz mogła zadać więcej pytań :)

8 wyświetleń0 komentarzy
bottom of page