top of page

Jak być szczęśliwym?

Skończyłam właśnie kurs o szczęściu prowadzony przez Dr. Tal Ben-Shahar.


Tal był studentem informatyki na Harvardzie, atletą, miał udane życie towarzyskie, a jednak nie był szczęśliwy. Postanowił zmienić kierunek studiów na psychologię i filozofię w celu odnalezienia odpowiedzi na dwa kluczowe pytania:

  • Czemu nie jestem szczęśliwy?

  • Co zrobić, żebym był szczęśliwy?

Po skończeniu studiów Tal chciał zacząć dzielić się odkryciami, które zmieniły jego życie i zaczął wykładać dwa najpopularniejsze przedmioty w historii Harvardu: Positive Psychology i The Psychology of Leadership. Prowadził też Happiness Studies na Columbia University.


Kluczowe odkrycia Tal’a, to:


1. Przekonanie, że sukces prowadzi do szczęścia, nie jest słuszne. Wręcz przeciwnie, to szczęście prowadzi do sukcesu, lepszego zdrowia i relacji. (Weź głęboki oddech i przeczytaj to zdanie jeszcze raz)

2. Wyższy poziom szczęścia zwiększa prawdopodobieństwo osiągnięcia sukcesu.

3. Kiedy zwiększamy nasz poziom szczęścia, pojawia się w nas potrzeba by pomóc w tym innym – niejako zarażać szczęściem 😉A kiedy inni stają się szczęśliwsi, nasz poziom szczęścia rośniej jeszcze bardziej (pozytywna spirala). Wyższy poziom szczęścia poprawia relacje.

4. Paradoks szczęścia głosi, że jeśli wysilasz się i bezpośrednio dążysz do szczęścia, kończysz mniej szczęśliwy.

5. Aby rozwiązać paradoks, powinniśmy dążyć do szczęścia pośrednio, koncentrując się na tym, co doprowadziłoby do szczęścia.


Skupmy się teraz na pierwszym odkryciu.


Jaka jest zależność między SZCZĘŚCIEM, a SUKCESEM?


Większość ludzi myśli, że sukces prowadzi do szczęścia. Ale nie jest to prawda. Badania pokazują, że u ludzi, którzy odnieśli sukces, pojawia się pik w poziomie szczęścia, ale jest on krótkotrwały i potem wraca do średnich wartości sprzed czasu, kiedy odnieśli sukces. To samo się tyczy wygranej na loterii.


Wyjątkowo ciekawe było natomiast odkrycie innej zależności – wyższy poziom szczęścia, zwiększa prawdopodobieństwo, że odniesiesz sukces.


Badania pokazują, że poczucie szczęścia prowadzi do:

- wyższych zarobków

- lepszych wyników w szkole i w pracy

- lepszego fizycznego i psychicznego zdrowia


Organizacje, które inwestują w szczęście swoich pracowników, odnotowują:

- wyższy poziom kreatywności i produktywności

- większe zaangażowanie

- mniejszą rotację


Podsumowując, dbałość o poziom szczęścia ma sens na poziomie indywidualnym, na poziomie relacji z innymi, na poziomie organizacji, a w konsekwencji przekłada się na lepszy świat.


INWESTOWANIE W SZCZĘŚCIE MA SENS!


szczęście, wellbeing, wellbeing w organizacji, dobrostan

11 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page